חניון הנתיב המהיר, קרדיט: Terrascan
חניון הנתיב המהיר, קרדיט: Terrascan

הכפלה ושדרוג של חניון הנתיב המהיר לתל אביב


חניון הנתיב המהיר הוא חלק ממיזם הנתיב המהיר שמנהל הזכיין חברת הנתיב המהיר בע"מ מקבוצת שפיר, ומשנת 2011 מפקחת עליו חוצה ישראל כרשות ממונה.

החניון סמוך למחלף שפירים, וניתן להגיע אליו מכיוון מזרח דרך הנתיב המהיר או מהכיוונים דרום ומערב דרך כביש 412. בחניון כ-2,000 מקומות חניה, והמשתמשים בו יכולים להשאיר בו את רכבם  ולנסוע בשירות הסעות חינמי (שאטלים) אל מרכזי העסקים בתל אביב וברמת גן. נוסף על כך מן החניון ניתן לעלות על קווי 100 לירושלים. החניון ושירותי ההסעות פועלים חמישה ימים בשבוע בשעות 6:00–23:00 .

ייעוד הנתיב המהיר הוא מתן עדיפות לתחבורה ציבורית ולכלי רכב רבי-תפוסה בכניסה המזרחית (כביש 1) לתל אביב. רכבים אלו נהנים מפטור מאגרת נסיעה. משתמשי הנתיב המהיר והחניון נהנים מחיסכון של זמן ודלק. המיזם בכללותו מקל את העומס בכניסה למטרופולין ומצמצם את זיהום האוויר באזור המרכז הצפוף.

בעקבות הצלחת הפרויקט ולאור הביקוש הרב למקומות חניה, יזמה חוצה ישראל תוכנית להכפלה ושדרוג של החניון. בסוף שנת 2019 נחתם ההסכם להרחבת החניון, בתום משא ומתן ארוך ומורכב שניהלה חוצה ישראל בשיתוף אגף החשב הכללי עם הזכיין.

הרחבת החניון היא אתגר מורכב, שכן החניון ממשיך לפעול בזמן העבודות. את התכנון המוקדם של הפרויקט ביצעה חברת חוצה ישראל, והיא גם פיקחה על התכנון המפורט שביצע הזכיין. הזכיין החל בעבודות ההרחבה כבר בתחילת חודש ינואר 2020.

הפרויקט כולל:

  • תוספת של קומת ביניים וקומה נוספת – 65,000 מ"ר ובסך הכול תוספת של 1,800 מקומות חניה
  • הקמת מבני מנוחה לנהגי התחבורה הציבורית והשאטלים
  • שדרוג מסוף התחבורה הציבורית
  • הטמעת מערכות שליטה ובקרת מבנה ומערכות עזר למשתמשי החניון
  • שדרוג השילוט הקבוע והמשתנה.

על פי ההסכם שנחתם, המדינה רשאית להורות לזכיין, בתוך חמש שנים מגמר עבודות הבנייה, להוסיף קו שאטל מן החניון לאזור שדרות רוטשילד בתל אביב.

בזמן עבודות ההרחבה ממשיך החניון לפעול כרגיל, למעט האזורים שייסגרו לצורך עבודות ההקמה. לנוחות המשתמשים ועל מנת לצמצם ככל האפשר סגירה של חניות, נבנה חניון זמני נוסף, ובו עומדים  לרשותם כ-850 מקומות חניה. החניון הזמני יפעל לאורך כל תקופת ההרחבה, בד בבד עם החניון המרכזי. כמו כן נוסף שאטל פנימי להסעה בין החניונים בתדירות גבוהה.

פרויקט הנתיב המהיר הוא דוגמה לפרויקט מוצלח אשר מקדם תחבורה ציבורית ושיתופית ומקל את הפקקים בכניסה למטרופולין. חוצה ישראל תמשיך לשקוד במרץ על פיתוח הפרויקט לנוחות ציבור המשתמשים ולמען בטיחותו.

הכפלת חניון הנתיב המהיר, לרבות שרותי השאטל והתחבורה הציבורית, תאפשר לעוד אלפי אנשים להגיע בנוחות וביעילות לתל אביב ולירושלים, תקל את העומס בכניסה למטרופולין ותפחית את זיהום האוויר.

תצלום אויר: TERRASCAN

גלריית תמונות

זכיין

הנתיב המהיר בע"מ

טל׳ 3633*