שימור ואצירת מי גשמים

שימור מי גשמים שזורמים על פני הקרקע (מי נגר) על ידי כך שמאפשרים להם לחלחל או אוגרים אותם, במקום שיזרמו לנחלים ומשם לים, הוא אתגר חשוב שעוזר הן לצומח המקומי והן למשק המים הלאומי. מתכנני כביש 6 נקטו במגוון של אמצעים ושיטות כדי לאצור כמה שיותר מי גשמים.

אצירת מים לגידול צמחיה במדרגות החציבה בהר

במקומות שבהם תוואי כביש 6 דרש חציבה בהר, המדרגות בצלע ההר נחצבו כשבקצה שלהן פס שמולא באדמה בעומק שמאפשר נטיעה של עצים וצומח.בקצה המדרגה הונחו אבני חצץ שמאפשרות למים מהקיר לחדור לקרקע וכך מי הגשמים שיורדים במורד ההר נשמרים וצומח יכול לגדול במדרגה, לעדן את מראה החציבות ומסייע למנוע היסחפות של הקרקע והמים.
צילום: איציק אבולעפיה

שימור והקמה של לימן

בנגב יורדות כמויות מים רבות בבת אחת, אך רוב המים זורמים לים כזרם שיטפון והולכים לאיבוד. לִימָן הוא מבנה בצורת "ח" לאגירת מי שיטפונות שמיועד לתפוס חלק מהמים לצורך נטיעות. הוא אוצר מים ומאפשר גידול של צמחייה, כולל עצים, שמשמש לצל ולמזון לבעלי חיים, כולל עדרים וציפורים. בכך, הוא מרחיב את מגוון בעלי חיים שיכולים לחיות באזור וגם נותן צל למטיילים.

בחלקים הדרומיים של תוואי כביש 6 היו עשרות לימנים לפני סלילת הכביש. במסגרת העבודות חלקם שומרו, וגם נשמרה כמות מי הגשמים המגיעים אליהם על ידי הפניית תעלות הניקוז של הכביש אליהם. באתרים שבהם נדרשה הסרת לימנים קיימים נבנו חדשים בשקעים בשטח או בתעלות טבעיות, לדוגמה בצומת שוקת, מחלף יתיר ונחל צקלג.
צילום: איציק אבולעפיה

ניקוז "ירוק" ביער להב ובאזור להבים

כדי ליצור רצועה ירוקה לאורך כביש 6,תעלת הניקוז לצידיו באזור יער להב הורחבה לכ-5 מטר ויצרו לרוחבה מדרגות שמאפשרות אצירה של מי הגשמים. המדרגות מולאו בקרקע, כוסו בשכבת חצץ, ולאחר מכן ניטעו בהן מיני צומח מקומיים. התעלות מנקזות את המים מהכביש והמדרון אל בור הנטיעה הרחב. המים האלה משמשים את הצומח שניטע במקום ומכיוון שתעלות הניקוז לא מצופות בבטון, המים גם מחלחלים לקרקע.

באזור להבים נחפרו במדרונות הסמוכים לכביש שִיכִים, גומות גדולות,במרחק של 2 מטר אחת מהשנייה שעוצרות ואוצרות את מי הגשמים ומונעות סחיפת קרקע וזרעים שבה על ידי האטת הזרימה. בהמשך, הזרעים נובטים ומשרישים לעומק ובכך "קושרים" את הקרקע למדרון. שימור הקרקע מונע גם זרימה חזקה לכביש שתפגע בו. השיכים השיגו את מטרתם והמדרון כולו כוסה ירוק בצומח טבעי.

בתמונה: שיכים בלהבים לאחר הגשם, צילום: איציק אבולעפיה